• glitch1985@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    8 days ago

    They’ve gone up quite a bit in my corner of the US. They used to be 30 cents a pound and now they’re 53 cents per pound for the same product at the same store in the last few months.

    • HugeNerd@lemmy.ca
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      7 days ago

      Hm, you’re right, they’re 69 Canada cents/lbs and they used to be half that. I only buy two at a time so like I don’t notice. They’re still affordable in absolute terms, right?

      • glitch1985@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        7 days ago

        Oh absolutely. I forget which government subsidizes it but they should be a lot more expensive considering the trip and handling required.